fbpx
wave-1 wave-2

Jak wybrać firmę testerką do realizacji projektu?

Jak wybrać firmę testerką do realizacji projektu?
Autor: Michał Mincberg

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne zastanawiasz się czy skorzystać z outsourcingu testów lub jak się za to zabrać, jak wybrać firmę testerską?
Zależy Ci na odpowiednim zapewnieniu jakości oprogramowania.

 

Wiedza, że produkt jest dobrze przetestowany, pozwala spać spokojnie niejednemu Product Owerowi czy Sponsorowi.

 

Testowanie jest kluczowe dla sukcesu aplikacji i systemów informatycznych. Dodatkowo, prowadzenie testów na wczesnych etapach projektu potrafi obniżyć 100-krotnie koszty naprawy błędów.

Z różnych raportów wiemy, że testy oprogramowania stanowią około 30% czasu trwania całego projektu, a ich koszty potrafią sięgać 50 procentom całkowitego budżetu przedsięwzięcia.

Tworząc oprogramowanie, zadajemy sobie zatem pytanie, czy utworzyć i utrzymywać własny zespół testerski czy wyoutsourcować całość lub część testów.

Ja, z oczywistych względów jestem za outsourcingiem w B2Bnetwork?

Na poważnie, to zawsze jest kwestia czasu, specyfiki projektu, posiadanych środków i zasobów.

Outsourcing całości lub części testowania oprogramowania pozwala skoncentrować się na głównych celach, korowej działalności, napędzaniu innowacji, optymalizacji budżetu, a dodatkowo daje szybki dostęp do wyspecjalizowanej kadry.

Jak zatem wybrać firmę testerską?

Powinniśmy na pewno szukać firmy, której głównym założeniem biznesowym jest przeprowadzanie profesjonalnych testów. Powinna ona posiadać doświadczenie zarówno w obszarze biznesowym w którym mają być wykonane testy, ale również w typie testów, które mają być wykonane. Przykładowo, jeżeli potrzebujemy przeprowadzić kompleksową automatyzację testów aplikacji lub systemu bankowego, należy zweryfikować czy podwykonawca realizował wcześniej podobne projekty z zakresu testów w obszarze bankowo-finansowym.

Proof of concept B2Bnetwork

Dobrym i bezpiecznym podejściem jest przeprowadzenie Proof of Concept w docelowym projekcie. Dzięki temu jesteśmy sprawdzić dostawcę usługi testów, zweryfikować kompetencje i doświadczenie. PoC jest przydatne również z punktu widzenia firmy testerskiej. Pomaga ono bowiem sprawdzić się w realiach projektu u Klienta oraz w finałowej estymacji i stopnia skomplikowania projektu.

A jeśli chcemy zweryfikować aspekty nie-funkcjonalne, takie jak np. wydajność aplikacji? Sprawdzi się tutaj dostawca, który posiada kompetencje do przygotowania strategii testowania, na którą składa się m.in. konfiguracja i przygotowanie rozproszonego środowiska do generowania obciążenia, uruchomienie testów na wielu maszynach, wskazanie wąskich gardeł systemu i przygotowanie obszernego raportu z przebiegu testów. Doświadczenie i referencją są oczywistością.

Zarządzanie testami

Możemy również potrzebować dostawcy, który zarządzi projektem w obszarze testów, pomoże przeprowadzić testy funkcjonalne, wesprze w dostarczeniu produktu na środowisko produkcyjne i z sukcesem zakończy projekt. Domyślasz się już, że znowu napiszę o wymiarze doświadczenia podwykonawcy w wielu podobnych projektach. Uważam, że taka firma powinna być w stanie z dnia na dzień dostarczyć Managera Testów, który przygotuje analizę oraz wskaże działania jakie należy podjąć, aby rozpocząć projekt i włączyć zespół testerów funkcjonalnych w całym cyklu rozwoju oprogramowania.

Model współpracy i rozliczania

W każdym projekcie ważny jest rzecz jasna budżet, dlatego dobrze, aby dostawca usługi testowania, w ramach rozpoczęcia współpracy, przygotował kompleksową ofertę zawierająca kilka wariantów współpracy. Na przykład, możliwość realizacji projektu w formule fixed-price, time&material czy mieszanej.

Szkolenia

Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze firmy testerskiej może być możliwość przeprowadzania szkoleń. Często Klienci wymagają, aby po zakończonym projekcie była możliwość transferu wiedzy oraz szkolenie z zakresu przedmiotowego projektu.

project management

Za kwalifikacjami, doświadczeniem, możliwościami współpracy powinna iść w komplecie opcja prowadzenia projektów w metodykach zwinnych oraz tradycyjnych. Wybór partnera, który nie potrafi pracować w naszych standardach, może utrudnić, spowolnić lub zniweczyć całą realizację.

Specjaliści

Doświadczenie firmy to jedno, ale jeszcze ważniejsza będzie dostępność kompetentnych specjalistów potrzebnych do rozpoczęcia i zrealizowania prac.  W końcu to ich obecność, praca i zaangażowanie zdecydują o powodzeniu projektu.

Referencje i opinie

Warto sprawdzić również referencje i opinie z zakresu określonego obszaru testów. Pozwolą one wstępnie ocenić stopień i rozległość doświadczeń danego dostawcy.

Podsumowując. Wybór firmy testerskiej może, ale nie musi być trudny.

Poznaj i sprawdź potencjalnego dostawcę usługi testowania oprogramowania. Skorzystaj z Proof of Concept.

W B2Bnetwork dodatkowo nie pobieramy opłat za wstępne konsultację, analizy, wyceny projektów czy audyty niezbędne do oszacowania zakresu zlecenia. Sprawdź co możemy zrobić i skontaktuj się z nami.